Ak sa opýtate náhodného človeka na ulici:

  • akú činnosť má na svete najradšej?
  • na čo nemá nikdy dosť času?
  • a čo by najradšej teraz robil?

…jeho odpoveď by bola jednoznačná. Spánok a posteľ.

Ľudia sú v dnešnom svete v zhone, majú veľa práce, málo času a je na nich vyvíjaný tlak zo všetkých strán. Už aj 12-ročné dieťa vám povie, že na vás nemá čas, lebo má veľa úloh a je z toho nervózne. A čo ešte takí študenti a zamestnaní? Hotová katastrofa. Preto v žiadnom prípade netreba podceňovať silu spánku!

V ideálnom svete by každý mohol spať denne 8 hodín, čo je podľa výskumov čas, ktorý telo na odpočinok a regeneráciu potrebuje. Viac alebo menej je už zle. Kedy ste naposledy spali plných 8 hodín? Ja si to veru nepamätám. Väčšinou dospávam cez víkend.

V spánku si mozog prehráva udalosti z celého dňa, snaží sa vyriešiť vaše krízy a problémy, pocitom viny vám ukazuje, ako môžete byť lepším človekom a až potom vám dopraje bezsenný a kľudný spánok. Aj keď sa to možno nezdá, vaše sny trvajú len sekundy. Ráno sa síce zobudíte s pocitom, že sa vám celú noc snívalo niečo zlé, no v skutočnosti je to len klam. Preto je dôležité, aby ste si zaobstarali posteľ a kvalitný matrac, ktorý vám zabezpečia zdravý a pohodlný spánok.

Posteľ či matrac?

Existujú tzv. 2v1 postele. To sú také postele, kde už nie je potrebný matrac, pretože sú tieto 2 prvky spojené. Takéto postele sú väčšinou s úložným priestorom a šetria vám veľa miesta. No je to bez tradičného matraca ono? Vyskúšala som spánok už pri oboch týchto variantoch a rozhodne sa mi lepšie spalo na klasickom matraci. Prečo?

Tvrdosť matraca má niekoľko stupňov. Pri kúpe si volíte tú, ktorá najviac vyhovuje vám. Ľudia s väčšou hmotnosťou musia voliť tvrdší matrac. Ak by si zvolili tenký, rýchlejšie by ho preležali a zdeformovali, čím by stratil účinok. Čím ste tenší, tým mäkkší matrac vám vyhovuje. Pri výbere matraca je preto veľmi dôležité, brať do úvahy hmotnosť, ktorá bude na ňu vyvíjaná. Pri 2v1 posteliach som zaznamenala, že väčšina je skôr tvrdá. Nie je mäkkučký matrac preto lepšou voľbou?

 

Diera medzi manželmi

Častou otázkou partnerov je, či si do manželskej postele zaobstarajú 2 matrace alebo len 1 dvojitý. Pri dvojitom je problém, že muži preferujú väčšinou tvrdší matrac a keďže dvojitý je na oboch stranách rovnaký, jeden z partnerov sa bude musieť prispôsobiť.

Ak si každý z partnerov vyberie samostatný matrac podľa tvrdosti jemu vyhovujúcej, treba dbať na rovnakú výšku. Nikto predsa nechce veľkú dieru či dokonca schodík v strede postele!

 

Potiť sa je prirodzené

Zdravý človek môže cez noc vypotiť až 1 liter tekutiny. Chorý dokonca až 1,5 litra. Matrac preto musí podporovať odparovanie vlhkosti. Inak dôjde k tvorbe plesní a dýchacím problémom. Bezproblémové odparovanie vám môže zaručiť napr. lamelový rošt.

 

Lacné matrace? Pozor pri výbere!

Investujte do kvalitnej matrace a nenechajte sa zlákať akciovými ponukami. Mnoho z nich vám síce „zaručí“, že matrac je plne použiteľná a dlho vydrží, no v skutočnosti je len dočasným riešením a v konečnom dôsledku si časom aj tak musíte zaobstarať novú. Kvalitná matrac sa kupuje na 5 až 10 rokov. Tá akciová môže mať životnosť až o polovicu menej a preto sa často neoplatí. Dobre si prejdite s predávajúcim všetky aspekty danej matrace, aby vaša chrbtica a peňaženka netrpeli viac ako doteraz.

 

Čo ešte patrí na posteľ?

Vankúše sú neoddeliteľnou súčasťou pohodlia krčnej chrbtice. Niekto uprednostňuje malý nízky vankúš, pod ktorý si môže ešte vložiť ruky, niekto zase veľký nadýchaný. Teraz sú moderné tzv. anatomické vankúše, ktoré sú perfektným riešením na problémy s krčnou chrbticou. Prispôsobia sa vám tvarom, teplom a tlakom a majú oddeliteľný poťah, ktorý sa jednoducho vyperie v práčke.

Chrániče matracov, tzv. toppery, sú zase praktickou bariérou proti roztočom, špinám a nadmernej vlhkosti. Dajú sa pravidelne prať, zaisťujú pocit tepla a predlžujú životnosť matraca. Navyše si môžete zvoliť farbu a motív podľa svojho vkusu a návšteve sa tak môžete pýšiť dokonalou spálňou.

 

Kúpou kvalitného matraca, roštu a vankúša investujete do vášho dobrého spánku. Investujete do seba!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *