Doba káblová a motorová pomaly, ale isto končí. Bezdrôtové zariadenia s batériou preberajú žezlo vo svete automobilov, spotrebičov aj ručného náradia. Aké sú aktuálne možnosti?

Pamätáte si ešte káble?

Väčšina firiem a domácich majstrov má doma nejaké ručné náradie, ktoré je napájané zo siete. Jedným typickým príkladom sú vŕtačky. Ani niektoré menej výkonné modely vŕtačiek sa ešte nedávno bez kábla nezaobišli.

Bolo to, okrem iného, aj kvôli tomu, že batérie nemali dostatočnú kapacitu. Problémom bolo aj samovoľné vybíjanie – práve vo chvíli, keď ste náradie potrebovali, ste namiesto vŕtania a skrutkovania museli čakať na dobitie batérie.

Tieto časy sú už na šťastie preč. Aj náradie na batériu je dnes veľmi spoľahlivé a energia v akumulátore vydrží týždne či mesiace a to aj v prípade, že sa náradie nepoužíva.

Hovoríte si, že kábel je aj napriek tomu praktickejší? Vyvedieme vás z omylu. Snáď v každej rodine, v ktorej niekto pracoval s elektrickou pílou, elektrickými záhradnými nožnicami či záhradnou kosačkou, nastala situácia, pri ktorej došlo, vďaka nepozornosti, k rozstrihnutiu kábla. To je v danej chvíli nie len nepríjemné, ale aj značne nebezpečné.

Káble pritom spôsobujú problémy aj tam, kde ich prestrihnutie nehrozí. Ak je kábel krátky, znižuje sa bezpečnosť práce. Je tu tiež riziko zamotania alebo nechceného zvrhnutia predmetov. A v prípade prevrhnutia plechovky s lakom či farbou môžu byť následky katastrofálne.

Ani motor nie je žiadna výhra

Motorové náradie a nástroje riešia problém všadeprítomných káblov – žiaden skrátka nemajú. Súčasne sa s nimi spája množstvo nevýhod. V prípade kosačiek či motorových píl je hlavnou nevýhodou hlučnosť. Okrem seba a svojej rodiny obťažujete predovšetkým susedov.

Zabudnúť nesmieme ani na vyššie emisie a zápach výfukových plynov. Okrem paliva navyše motor potrebuje aj ďalšie prevádzkové kvapaliny (napr. olej). Ich únik škodí životnému prostrediu a môže napáchať veľa škôd aj na vašom vybavení – skúste vyčistiť motorový olej z betónového chodníčka.

Budúcnosť je jasná

Jedinou zásadnou brzdou v rozmachu aku náradia boli batérie. Vďaka tomu, že sa na batérie sústreďujú vývojové tímy po celom svete, dochádza k ich rýchlemu rozvoju. Batérie dokážu prijať stále väčšie množstvo energie a predlžuje sa aj ich životnosť.

Nielen automobily sa tak dočkajú takmer úplnej elektrifikácie. Príde deň, keď bude aku náradie úplne dominovať v ponuke predajcov, a to nie len v hobby segmente, ale aj v profesionálnom prostredí.

Ďalšiu malú revolúciu prinesie solárne a bezdrôtové nabíjanie týchto prístrojov. Vŕtačka sa tak bude dobíjať vždy, keď ju odložíte na dobíjaciu podložku. Kosačka zas bude dopĺňať energiu zo slnečného žiarenia počas kosenia. Praktickosť týchto produktov sa tak ešte zvýši.

Zdroj obrázku: Goodvibes Photo / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *