Hotový byt alebo radšej holobyt?

Čakajú vás dlhé dni, pevné nervy a veľa práce. Oplatí sa byt rekonštruovať, ak sa ho chystáte v najbližšej dobe predať? Bude mať zrekonštruovaný byt vyššiu hodnotu? Vieme, kedy sa úplná rekonštrukcia bytu oplatí.

stary byt novy byt rekonstrukcia Popraskané omietky, vlhké steny, hrdzavé radiátory, opotrebované elektrické a vodovodné rozvody sú len niektoré z vecí, ktoré na vás v starom byte striehnu. Ak vás nič z toho stále neodradilo, prečítajte si, či sa dnes prerábka bytu oplatí.
Či už sa púšťate do čiastočnej alebo úplnej rekonštrukcie bytu mali by ste vedieť, čo všetko musíte spraviť ešte pred tým, kým sa váš byt premení na kúzelný nový domov.
Ak predávate byt a premýšľate nad tým, či je potrebné ho ešte pred tým zrekonštruovať a následne ho predať za vyššiu cenu, musíte sa rozhodnúť, o aký typ rekonštrukcie pôjde. Napríklad, či pôjde o čiastočnú alebo úplnú rekonštrukciu.
V prípade čiastočnej rekonštrukcie je potrebné vymeniť v byte staré okná za plastové alebo len vymeniť kuchynskú linku za novú.

rekonstrukcia bytu top trendy byvanieKompletná rekonštrukcia bytu zahŕňa výmenu elektrických rozvodov, okien, kompletných stierok v celom byte a maľbu, nahradenie PVC podláh laminátovými alebo drevenými, položenie dlažby, výmenu kuchynskej linky s elektrospotrebičmi, vymurovanie kúpeľne a WC (v prípade, ak je tam jadro), výmenu celej sanity a obkladov, výmenu potrubných a vodovodných rozvodov a nakoniec aj výmenu zárubní a dverí.
Nadštandardom je kuchynská technika, klimatizácia a podobne. Ešte pred tým, ako sa do toho pustíte by ste sa mali poradiť s odborníkom na reality, či sa vám naozaj oplatí prerábať byt pred predajom, do akej miery a či ho naozaj dokážete predať za lepšiu cenu.

rekonstrukcia stareho bytu Domáci majstri, ktorí si všetko vedia zhotoviť sami si môžu dovoliť ušetrené peniaze investovať do kvalitnejších materiálov a rekonštrukcia ich napriek tomu nemusí stáť tak draho. Ak je investor domáci majster a svojpomocne si vie okrem výmeny okien, sám položiť podlahy, premontovať radiátory, vymaľovať, vykachličkovať, osadiť vaňu aj umývadlo, WC, spraviť podlahové kúrenie, prípadne si dokáže namontovať klímu, novostavba sa pre neho nehodí a môže sa tak pustiť do vlastnej rekonštrukcie bytu podľa vlastných predstáv.
Narozdiel od „majstrov“, ktorí sa v práci a materiáloch nevyznajú uprednostňujú módne trendy, materiály a zariadenia, ktoré ich rekonštrukciu následne predražia.
Môže sa stať, že okrem nich samých, nikto iný ich rekonštrukciu bytu neocení. A cena pri následnom predaji bytu sa môže zdať príliš vysoká.

Pred samotnou rekonštrukciou urobíte najlepšie, ak navštívite architekta. Vaše potreby premení do reálnych kontúr a poradí vám optimálne využitie bytového priestoru. Architekt vám vybaví projekt plánom rozmiestnia rozvodov, rovnako aj posudok statika a ostatných náležitostí.
Dopredu si naplánujte, aký bude účel všetkých miestností, kde sa bude nachádzať sanita a spotrebiče. Ak si vaše plány vyžadujú stavebné úpravy, poraďte sa s odborníkom, pretože možno budete potrebovať stavebné povolenie. Ak chcete zbúrať nenosnú priečku, stačí to ohlásiť na stavebnom úrade, ak by ste však chceli zasahovať do nosných prvkov, stavebné povolenie budete potrebovať.
Z bytu treba vypratať nábytok, aby majstrom pri prácach nezavadzal. Upozornite svojich budúcich susedov, že vo vašom byte prebieha rekonštrukcia. Odmenou bude ich zhovievavosť a predpoklad dobrých susedských vzťahov.

V začiatkoch bude potrebné vysekať staré obklady, dlažby a podlahy. Podlahy treba opraviť, obrúsiť a nalakovať. Nasleduje výmena radiátorov, okien a výmena nových rozvodov.

rekonstrukcia stareho bytu byvanieAk zvažujete, že byt nebudete predávať a budete ho ďalej len prenajímať, tak v takomto prípade je nutné byt kompletne prerobiť. Na základe jeho celkového vzhľadu a ponúkaného komfortu môžete zvažovať výšku mesačného nájomného. Do výšky nájomnej zmluvy sa zapisuje aj jeho amortizácia. Napriek tomu, že sa vám po čase byt vráti čiastočné opotrebovaný nájomníkmi – obité rohy, nutnosť maľovania, výmena nábytku – prerábanie bytu sa napriek tomu doporučuje rekonštruovať.
Nie nadarmo sa hovorí, čo nie je tvoje, to si nevážiš.

Napriek tomu, že cena staršieho bytu môže byť nižšia, s kvalitnou rekonštrukciou vás môže vyjsť drahšie ako kúpa bytu v novostavbe. Rátať treba aj s vyšším príspevkami do fondu opráv. Platí, že cena za m2 starého bytu v danej lokalite nesmie byť vyššia ako cena m2 novostavby nižšieho štandardu v danej lokalite.

stary byt na novy

Neoplatí sa robiť drahé rekonštrukcie v lokalitách, v ktorých priebežne klesajú ceny starých bytov, pretože cena rekonštrukcie sa majiteľovi pri prípadnom neskoršom predaji nikdy celá nevráti. Naopak, dobrá lokalita, v ktorej sa už neuvažuje s novou výstavbou stojí za rekonštrukciu.
Veľakrát sa majiteľ kompletne zrekonštruovaného bytu nazdáva, že cena jeho bytu po rekonštrukcii je na úrovni bytu v novostavbe v danej lokalite, ale nie je to pravda. Treba si uvedomiť, že byt je síce „ako nový“, ale stále je v starom bytovom dome, s vyšším nájomným a s vysokými odvodmi do fondu opráv na prípadné rekonštrukcie fasády, strechy či centrálneho prívodu vody.

Text: Petra Laclavíková

zdroj: www.toptrendy.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *